مشاوره طلاق

مشاوره طلاق / ضرورت مشاوره قبل طلاق

 مشاوره طلاق و مشاوره طلاق توافقی در بسیاری از مواقع می‌تواند مانع بروز بسیاری از آسیب‌ها به اعضای خانواده باشد. در طی جریان طلاق مرد و زن متحمل فشارهای روانی زیادی می‌شوند؛ در این بین آسیب‌های طلاق بر فرزندان نیز انکار نشدنی است. طلاق (توافقی) به هر دلیلی هم که باشد بازتاب خوبی در جامعه ندارد و زندگی حال و آینده افراد، به خصوص زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیشتر زوجین از احکام طلاق و حقوقشان آگاهی ندارند و با دیدی نادرست وارد فرایند طلاق شده و تمام پل‌های پشت سر خود را خراب می‌کنند. در حالی که اگر از همان ابتدا با فردی آگاه در این زمینه مشورت می‌کردند، می‌توانستند راهکارهای بهتر و مؤثرتری را برای حل مشکلاتشان پیدا کنند. پس اگر به فکر طلاق (توافقی) هستید حتما قبل از هر اقدامی از مشاوره استفاده نمایید.

احكام شرعی و قانونی در مورد طلاق و طلاق توافقی بسیار متعدد و زیاد است. در دادگاه‌های اسلامی قضاوت قاضی در مورد درستی تطبیق این قوانین با موارد درخواست‌های طلاق توافقی بسیار سختگیرانه و دقیق است و سعی در رفع مشكلات زوجین از طریق بكار بردن این قوانین دارند. درخواست طلاق از سوی هر یك از زوجین كه مطرح شود ممكن است تفاوت‌هایی در نحوه استفاده از این قوانین پیش بیاورد و به نفع و یا ضرر فرد باشد.

بهترین نوع طلاق

در بسیاری از موارد زن و مرد در مورد قوانینی مانند طلاق توافقی، اطلاعات بسیار كمی دارند. اطلاع از قوانین طلاق، این امر را بسیار آسان‌تر می‌کند و از میزان صدمات آن می كاهد. بهترین نوع طلاق، طلاق توافقی است كه در آن زن و شوهر با پذیرفتن شرایط همدیگر و با علم به مشكلات حقوقی، صرف هزینه و وقت تصمیم می‌گیرند از هم جدا شده و میزان صدمه را به حداقل رسانده و زندگی تازه‌ای را شروع كنند. متاسفانه در برخی دفاتر مشاوره، زن و شوهر به جدایی و طلاق توافقی تشویق می‌شوند.

وظیفه مشاوره طلاق توافقی

مشاوره طلاق به معنی كمک به زن و شوهر برای جدا شدن از یکدیگر نیست. بلكه مشاور سعی می‌كند با بررسی مشكلات زوجین و سنجش امکان نجات زندگی مشترک و بهبود رابطه زوجین راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهد. در صورتی كه به این نتیجه برسد كه امکان ادامه زندگی مشترک وجود دارد، زوجین را تشویق می‌کند تا از مشاوره خانواده بهره‌مند شوند و به زندگی خود فرصتی دوباره دهند.

همچنین در مورد تبعات حقوقی و اجتماعی طلاق  و قوانین آن و تطبیق آن با مشكلات زوجین اطلاعات بسیاری به زوجین می‌دهند و ایشان را حتی در مواردی از طلاق منصرف می‌كنند و راه‌هایی را برای رفع مشكلات زندگی مشترک ارائه می‌دهند. برعکس زمانی که امکان نجات زندگی مشترک وجود نداشته و زوجین اصرار زیادی بر جدایی داشته‌باشند آن‌ها را در زمینه مراحل قانونی آن راهنمایی می‌کند تا با کمترین میزان آسیب از یکدیگر جدا شوند؛ در برخی موارد طلاق بهترین راه برای جبران آسیب‌هاست.

مشاوره چه اطلاعاتی را در اختیار مراجعین قرار می‌دهد؟

عدم اطلاع و احترام دختران و پسران به قانون و سنت‌ها موجب بروز شرایطی می‌شود كه زوجین بعد از مدت كوتاهی كه غالبا كمتر از یكسال است درخواست طلاق می‌دهند در حالی كه از تبعات اجتماعی و عاطفی آن برای هر دو طرف اطلاع ندارند. مشاوره طلاق به زوجین كمک می‌كند تا برای طلاق از منطق بیشتری استفاده كنند و كمتر از احساسات خود پیروی كنند و به این ترتیب از طلاق‌های اشتباه جلوگیری کنند و طلاق‌هایی هم كه رخ می‌دهد با صدمات كمتری همراه باشد.


ضرورت مشاوره پیش از طلاق

80% طلاق‌ها در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد. برای جلوگیری از طلاق، بهترین راه استفاده از مشاوره طولانی مدت و هدف دار برای زوجین قبل از ازدواج است و در صورتی كه به هر دلیل زوجین تصمیم به طلاق گرفتند بهتر است از مشاوره طلاق استفاده كنند. طلاق (توافقی) سریع و بدون بررسی كافی ریشه بسیاری از صدمات روحی و جمسی است. بنابراین در مورد تصمیم به این مهمی حداقل یک ماه به خود فرصت دهید و در این مدت، بسیار خوب است كه از مشاوره‌ی مستمر و متخصصان مجرب بهره مند شوید. همواره به افراد توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از مسائل و مشکلاتی از جمله طلاق حتما پیش از ازدواج   در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنند.

مشاوره برای فرزندان طلاق و پیشگیری طلاق

بخشی از مشاوره طلاق مربوط به فرزندان است. فرزندان در خانواده‌ای طلاق اتفاق افتاده، بیشترین آسیب را می‌بینند؛ از این رو لازم است قبل از اقدام برای طلاق (توافقی) با مشاوره گرفتن از مشاور مجرب در مورد صدماتی که به فرزندان وارد می‌شود پیشگیری کنید. در مواردی كه زوجین فاقد فرزند هستند طلاق توافقی بسیار راحت‌تر است. پس قبل از اقدام به طلاق توافقی و متشنج کردن روحیه فرزندانتان با مشاور مجرب مشورت کرده و راه حل‌های مناسب را برای کاهش آسیبات به کار ببرید.

مراحل مشاوره طلاق توافقی به شرح زیر است:

  • مراجعه به مشاور و در میان گذاشتن مشكل از سوی هر دو طرف دعوا
  • ادامه مشاوره در حداقل 2 جلسه برای كاهش شدت احساسات زوجین
  • مشاوره روانشناسی طرفین برای پی بردن علت اصلی نارضایتی طرفین
  • همراهی زوجین برای یافتن راه حل‌های عملی برای تأمین بخش مهم خواسته‌های منطقی هر دو طرف
  • ادامه مشاوره با فرزندان بصورت جداگانه و یا به صورت جمعی در جلسات بحث آزاد با والدین و فرزندان
  • بررسی و رصد نمودن شدت مشكل در فواصل زمانی مشخص.
  • ارائه بهترین راه و روش طلاق توافقی در صورتی كه طلاق بهترین روش برای هر دو طرف تشخیص داده شود.
  • بررسی قوانین طلاق توافقی در مورد زوجین، مورد مشاوره و دادن اطلاعات دقیق در مورد فرایند طلاق توافقی و نیازهای حقوقی آن‌ها.

 

مزایای مشاوره تلفنی طلاق توافقی از طریق دادگاه خانواده

مشاوره تلفنی همیشه جایگاه ویژه‌ای در روش‌های مشاوره آسان دارد. بزرگترین ویژگی مشاوره تلفنی طلاق (توافقی) این است كه هر یک از زوجین بدون محدودیت زمانی و مكانی می‌توانند، سؤالات و مشكلات و نگرانی‌های خود را با مشاور در میان بگذارند و ضمن اینكه به میزان زیادی از ناراحتی آن‌ها كاسته می‌شود می‌توانند به طریقی منطقی با مشكل خود روبرو شوند و به تدریج همراه با مشاور در مسیر دریافت كمک از نظر روانشناسی و حقوقی قرار گیرند.

سؤالات متداول

سوالات مشاوره طلاق توافقی کدام‌اند؟

روانشناسان توصیه می‌کنند قبل از اقدام برای طلاق سؤالاتی را با همراهی مشاوره خانواده و یا مشاوره طلاق از خود بپرسید. برخی از سؤالات شامل موارد زیر می‌شود: آیا نگرانی‌ها و نیازهای خود را به خوبی برای طرف مقابل مطرح کرده‌اید؟ آیا برای نجات زندگی خود تلاش کرده‌اید و آیا راهی برای این موضوع وجود دارد؟ آیا واقعا نبود همسرتان را ترجیح می‌دهید؟ چه چیزهایی در طلاق شما را می‌ترساند و آیا نگران می‌کند؟ طلاق چه آسیب‌هایی به فرزندان وارد می‌کند؟ آیا بعد از طلاق می‌توانید از پس مخارج خود بربیایید؟ و…

 

 

 

 

 

 

X